Sopockie Wodne Ochotnicze pogotowie Ratunkowe

Miasto Sopot

Grupa Operacyjna

Historia

Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od 2003 roku. Posiada osobowość prawną i jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym pod numerem 0000159286

W 2018 roku obchodzimy 15. urodziny. Poniżej przedstawiamy wydarzenia, które miały wpływ na dynamiczny rozwój naszej organizacji.  

 

 

 

 

 

Al. Mamuszki 17, wejście na plaże nr 17, Łazienki Północne

To tutaj wszystko się zaczęło. Pierwsza baza Sopockiego WOPR! Sprzęt pływający trzymany w "bosmance". Pomieszczenie, które było jednocześnie kuchnią, łazienką oraz szatnią. To tutaj powstała tradycja ratowniczych wigilii, która trwa do dziś. Obecnie budynek już nie istnieje. Pozostały tylko fotografie oraz sympatyczne wspomnienia.

 


Hestii 3, Sopocki Klub Żeglarski

Do bazy w SKŻ wprowadziliśmy się na wiosnę 2003 roku. Duży budynek, biuro, miejsce dla CKRW, kuchnia oraz pomieszczenia dla ratowników. Duży magazyn dla sprzętu, którego z czasem jest coraz więcej. Do plaży mamy 100 metrów lub 15 sekund biegiem ;)

 

601 666 993 oraz 601 100 100

Historia Sopockiego WOPR ściśle związana jest numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100. Ciekawostką na pewno jest fakt, że na początku numer ratunkowy był inny – 601 666 993. Pierwsi dyspozytorzy to Michał Piotrowski oraz Kazimierz Zelewski.

Zintegrowany System Ratownictwa Wodnego oparty o numer ratunkowy w ciągu od 2001 roku zmienił się na wszystkich płaszczyznach. Co roku koordynowanych jest ponad tysiąc akcji ratunkowych, w których pomocy udzielamy blisko 2 000 osobom. Czas dotarcia z informacją o zdarzeniu skróciliśmy aż 30 krotnie !

Partnerem Sopockiego WOPR oraz Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego jest Polkomtel Sp. z o.o., operator sieci Plus. 

    

 

Konkurs na najbezpieczniejsze kąpielisko morskie - sezon letni 2003

W 2003 roku Sopockie WOPR zajęło I miejsce w konkursie PZU na najbezpieczniejsze kąpielisko morskie wybrane spośród długiej listy kąpielisk z całej Polski. Nagrodą była łódź motorowa, którą nadal używamy.


"Bezpieczne lato z PZU" - sezon letni 2007 i 2008

W sezonach letnich 2007 oraz 2008 aktywnie uczestniczyliśmy w evencie "Bezpieczne lato z PZU". Celem akcji było rozpowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa kąpielisk w gminach nadmorskich. Akcja była finansowana z funduszu prewencyjnego PZU SA i PZU Życie SA.

Ratownicy przeprowadzili również szkolenia z zasad bezpiecznego zachowania nad wodą w ramach których zorganizowano specjalne stacje szkoleniowe w których dzieci mogły zdobywać umiejętności, miedzy innymi mogły poznać zasady bezpiecznej kąpieli, zasady wzywania pomocy, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Zostały również zapoznane z Resuscytacją Krążeniowo Oddechową (RKO). 

Event odbywał się w miejscowościach: Sopot, Kołobrzeg, Jastarnia, Ustka, Łeba, Gdynia.

 

LIDER INFORMATYKI 2008

Nagrodę specjalną otrzymało Sopockie WOPR za stworzenie i zarządzanie Zintegrowanym Systemem Ratownictwa WOPR, którego podstawą jest ogólnodostępny numer ratunkowy 601 100 100.
W oparciu o łączność komórkową dostarczaną przez firmę Polkomtel oraz aplikację zarządzającą systemem zbudowaną przez firmę Simtel i nawigację satelitarną, radykalnie skrócił się czas niesienia pomocy przez Ratowników WOPR.

Konkurs organizowany przez magazyn COMPUTERWORLD POLSKA - IDG Poland SA.

Konkurs Lider Informatyki wyłania przedsiębiorstwa i instytucje odnoszące sukcesy w dziedzinie informatyzacji. Organizowany od 1996 roku przez redakcję Computerworld jest najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem tego typu w Polsce.

 

 

Sopockie WOPR na ratunek zalanym terenom - 19-23 maja 2010 r.

W dniach 19-23 maja 2010 r. w akcji powodziowej w okolicach Sandomierza oraz Tarnobrzegu uczestniczył zespół Ratowników Sopockiego WOPR w składzie: Igor Piwkowski, Kryspin Dzwonek, Jędrzej Łachański, Krzysztof Kiraga, Przemysław Browarczyk, Katarzyna Lis, Sebastian Stępniewski.

 

Zobacz również

Ważne informacje