Sopockie Wodne Ochotnicze pogotowie Ratunkowe

Miasto Sopot

Grupa Operacyjna

Bezpieczne dziecko nad wodą

Poszukiwania dzieci lub rodziców to jedne z najczęstszych akcji, w których uczestniczą ratownicy nadmorskich kąpielisk. Na dużych kąpieliskach takich zdarzeń jest nawet kilkanaście dziennie.

Zagubienie dzieci jest spowodowane nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni rodziców. Bardzo często, dzieci puszczane bez należytej opieki, aby pobawiło się przy brzegu. Jeżeli na plaży jest bardzo dużo turystów to takich małych „brzdąców” jest bardzo dużo. Wystarczy chwila, aby maluch pobiegł w jedną lub drugą stronę…

Bardzo ważne jest szybkie powiadomienie ratowników, ponieważ małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Dlatego ratownicy poszukując zagubione dziecko powiadamiają ratowników z sąsiednich kąpielisk, aby wysłali patrol ratowników w kierunku miejsca gdzie ostatni raz widziany był maluch.

Pamiętam jedną akcje, kiedy małe dziecko zostało odnalezione około godziny 11 a dopiero o godzinie 17 zgłosili się rodzice z informacją, że zgubiło się ich dziecko – mówi Maciej Dziubich z Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie.

Operator sieci Plus od kilku lat przygotowuje specjalne opaski na rękę dla dzieci. Jest na nich umieszczony numer ratunkowy 601100100 oraz miejsce na wpisanie przez rodziców swojego numeru telefonu. W ten prosty sposób możemy sprawić, że rodzinny odpoczynek nad morzem czy na Mazurach będzie jeszcze bezpieczniejszy. Opaski będą rozdawane na plażach przez ratowników WOPR oraz nadmorskich punktach sprzedaży sieci Plus.

Jeżeli zgubiło się Twoje dziecko należy szybko powiadomić ratowników. Wystarczy dobrze rozejrzeć się w poszukiwaniu niebieskiej lub czerwonej wieży z ratownikami. Jeżeli nie widzimy ratowników należy wykonać połączenie na ogólnopolski numer ratunkowy nad wodą 601 100 100.

Zobacz również

Ważne informacje