Sopockie Wodne Ochotnicze pogotowie Ratunkowe

Miasto Sopot

Grupa Operacyjna

Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego

Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie jest głównym centrum koordynacyjnym, przyjmuje zgłoszenia z ogólnopolskiego Numeru Ratunkowego nad Wodą 601 100 100. Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok.


Działanie systemu CKRW opiera się głównie na: Grupach Interwencyjnych Ratownictwa Wodnego, Ratownikach Wodnych zabezpieczających kąpieliska morskie i śródlądowe oraz współpraca z innymi służbami takimi jak: Morska Służba Poszukiwań i Ratownictwa, Państwowa Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja i wiele innych.

Głównym zadaniem Dyspozytora CKRW jest odbieranie połączeń alarmowych, zlokalizowanie poszkodowanego, zebranie wywiadu, udzielanie pierwszej pomocy przez telefon, a następnie dysponowanie i koordynowanie działaniami.


Obecnie w Polsce jest sześć Centr Koordynacji Ratownictwa Wodnego :

Sopot - województwo pomorskie

Szczecin - województwo zachodniopomorskie

Giżycko - województwo warmińsko-mazurskie

Legionowo - województwo mazowieckie

Kruszwica - województwo kujawsko-pomorskie

Suwałki - województwo podlaskie

Sopot - reszta nie wymienionych wyżej województwWykorzystane technologie oraz innowacyjne zarządzanie powoduje, że system jest ewenementem na skale światową. Wyjątkowe rozwiązania oraz efekty były prezentowane dla International Lifesaving Federation – międzynarodowej organizacji zrzeszającej z całego świata krajowe organizacje zajmujące się ratownictwem wodnym.

Dla ratownictwa górskiego powstał bliżniaczy system z numerem ratunkowym w górach 601 100 300 odbierany przez Ratowników z GOPR oraz TOPR.

 

 

Zobacz również

Ważne informacje